MELODIE Hudební nástroje

 Odběr novinek

Hudební nástroje Melodie Voříšek » E-shop » Bicí » Hardware » SONOR PEDAL JOJO MAYER

SONOR PEDAL JOJO MAYER

sonorjojo
 
sonorjojo
Na objednání
7 490 Kč
 

Vývoj a testování pedálu trvaly šest let, kdy Jojo zkoušel měnit různé části pedálu, než našel vyhovující kombinaci pro jeho použití. Pro něj byl problém u dnešních pedálů v tom, že sice byly dost rychlé směrem k bláně v reakci na pohyb nohy, ale pomalé při návratu. To se sice dalo upravit přitažením pružiny, ale zase vznikla potřeba vyvinout více síly na vlastní úder. Proto Jojo hledal možnost jak najít balanci mezi těmito dvěma pohyby pedálu. Z toho název Perfect Balance.

Při prvním pohledu na pedál se zdá, že jde vlastně o hybrid pedálů DW, Sonor a Tama. Konstrukčně působí dost robustně. Vlastní šlapka pedálu má tvar totožný s pedály Sonor. Nejsou zde prolisy, nýbrž povrch je naprosto hladký. Důvodem je zlepšení reakce funkce pedálu pře hře skluzem (double stroke). Pedál je také o něco delší, aby dovoloval lepší využití techniky heel-toe, kterou Jojo Mayer velmi často používá.

Základna pedálu je z jednoho kusu, ke které je uchycená docela velká pata pedálu (uzpůsobená pro hru s patou na pedálu) a vlastní tělo pedálu. V tomto případě je na místě zmíněná podobnost se singl pedály DW, které mají rameno těla pedálu pouze na straně pružinového mechanizmu. Zajímavostí je, že tělo pedálu se dá jednoduše, díky stisku tlačítka, sklopit směrem k základně pedálu, a tím pádem se složí do přepravní polohy. Samozřejmě je nutné nejprve odpojit pružinu. Zde je taková drobná vychytávka, kterou je magnet zachycující pružinu po demontáži. Prima věc, která zabraňuje poškození pružiny při přepravě. Se základnou pedálu je ještě spojen systém uchycení pedálu k ráfku bubnu. Je podobný jako Docking Station u pedálů Giant Step. Rozdíl je v tom, že systém uchycení je součástí těla pedálu a při sestavování pedálu automaticky sevře ráfek bubnu a dojde k vlastnímu uchycení pedálu. Je to docela praktické a důmyslné řešení. Uchycení pružiny na vačku pedálu je totožné jako na legendárních pedálech Camco od firmy Tama, kdy se dá jednoduše nastavit úhel beateru. Samozřejmostí je použití ložisek ve všech pohyblivých částech uchycení pružiny. Vlastní vačka je kulatého tvaru, který by měl pomáhat reakci pedálu. Přímo na vačce se nachází uchycení beateru. Je to kvůli odlehčení, a tím pádem lepší balanci pohybu pedálu. Na samotné vačce pedálu se dá nastavit uhel šlapky pedálu. Beater je klasický filcový, zase evokující pedál Camco od Tamy.

Vačka je se šlapkou pedálu propojená přes textilní páskový převod. Podle tvrzení Jojo Mayera je to nejpřirozenější propojení pro dokonalou funkci pedálu, jelikož dokonale eliminuje setrvačnost pedálu. Pro zákazníky je však možnost výměny za řetězový převod. Demontáž je velice jednoduchá.

Na pedálu jsou použity standardní šrouby, takže pokud se vám nějaký případným nedopatřením někam zatoulá, stačí dojít do železářství a máte náhradu. To je pozitivní zpráva, jelikož sehnat občas obyčejný drobný šroubek k pedálu je opravdu nepřekonatelný problém.

Součástí prodejního balení je i stylová taška na pedál, kam se po jednoduché demontáži pohodlně vejde.

Co se týká vlastní funkce pedálu, opravdu funguje výborně, i když musím předeslat, že se nejedná zrovna o pedál, který vybalíte a hned hrajete. Musel jsem si nejdříve pohrát s nastavením. Ale vyplatilo se to a pedál fungoval naprosto výborně. Důležité a složitější bylo právě najít poměr mezi úhlem beateru a úhlem šlapky pedálu. Zde mohu pouze konstatovat, že pedál reaguje opravdu velmi citlivě a s rychlostí reakce nemá naprosto žádný problém. Samozřejmostí je zvukové specifikum vzhledem k filcovému beateru.